
| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 0.2 % |
| Length | 2.9 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 5 |
| Temperature Coefficient | 20 ppm/°C |
| Height | 1.45 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Dropout Voltage | 175 mV |
| Min Input Voltage | 2.2 V |
| Output Current | 20 mA |
| Output Voltage | 2.5 V |
| Max Supply Voltage | 2.2 V |
| Max Output Current | 20 mA |
| Quiescent Current | 60 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Reference Type | Fixed, Series |
| Nominal Supply Current | 60 µA |
| Max Output Voltage | 2.5 V |
| Reference Voltage | 2.5 V |
| Shunt Current | 20 mA |
| Initial Accuracy | 0.2 % |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Output Type | Fixed |
| Max Supply Current | 100 µA |
Stock: 604
Distributors
pcbx
Unit Price$1.85862
Ext.Price$1.85862
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.85862 | $1.85862 |
| 10 | $1.38926 | $13.89260 |
| 25 | $1.27641 | $31.91025 |
| 50 | $1.20924 | $60.46200 |
| 100 | $1.14560 | $114.56000 |
| 300 | $1.09757 | $329.27100 |
| 500 | $1.05156 | $525.78000 |
| 1000 | $1.01394 | $1013.94000 |
| 3000 | $0.98533 | $2955.99000 |
| 5000 | $0.95752 | $4787.60000 |
